Registrace | Zapomenuté heslo?



Kraj hodlá řešit domácí násilí systémově. Spolupracovat bude se společností IKEA a koalicí NeNa

Kraj hodlá řešit domácí násilí systémově. Spolupracovat bude se společností IKEA a koalicí NeNa

22. listopadu 2022 17:13 Redakce BC | Domácí zprávy - Krimi

Středočeský kraj se zavázal k vytvoření plánu postupné implementace standardů kvality specializovaných sociálních služeb pro oběti domácího a genderově podmíněného násilí na území kraje. Hejtmanka Petra Pecková spolu s ředitelem krajského úřadu Janem Louškou kvůli tomu podepsali memorandum s koalicí NeNa a společností IKEA. Cílem memoranda je zvýšená osvěta a podpora ve věci implementace nových či revize stávajících vnitřních směrnic týkajících se domácího násilí, přičemž inspirací budou obdobné směrnice firmy IKEA.

„S příběhy domácího a genderově podmíněného násilí se za svůj život setká téměř každý z nás. Jsou mnohem častější, než si uvědomujeme, protože řada obětí násilí mlčky snáší,“ konstatuje Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje a pokračuje: „Memorandum nám pomůže nejen přijít s interní směrnicí na kraji, ale také lépe připravovat specializovanou pomoc. Ta zajistí bezpečí obětem, případně jejich dětem a bude zároveň předcházet sekundární viktimizaci. Pomůže sestavit i bezpečnostní plán a přidá další kroky, které jsou pro oběti nezbytné,“ doplňuje.

Podle hejtmanky je potřeba, abychom tuto formu násilí jako společnost účinněji potírali, odsuzovali násilníky, a především pomáhali obětem. „Ty potřebují specifické služby, aby mohly vše zvládnout a překonat trauma a jsem proto ráda, že se jako kraj spojujeme memorandem s profesionály, kteří se této bolestné problematice dlouhodobě věnují. Podle statistik se jen s psychickým násilím ve vztahu setkala téměř každá druhá žena v Česku. Domácí násilí se týká kromě žen, také mužů, seniorů, lidí s handicapem či LGBT,“ míní.

IKEA sehrála i významnou roli moderátora aktivit, které vedou k lepší právní ochraně obětí domácího násilí. „Boj proti domácímu násilí se netýká jen jednoho genderu, byť ze statistik víme, že nejčastějšími oběťmi jsou ženy. Tento problém je potřeba komplexně řešit. Jsme v IKEA mimořádně pyšní, že můžeme podepsat toto memorandum. Věříme, že tento krok přivede podporu k mnohým z těch, kteří ji potřebují a doufáme, že i další regiony v ČR se brzy připojí,“ uvádí Valentina Cirella, manažerka personalistiky a firemní kultury, IKEA Česko, Maďarsko a Slovensko.

Podpis memoranda celkově zapadá do komplexu práce krajského úřadu, který řeší, jak se bude úřad dále rozvíjet a starat o své zaměstnance. „Memorandum zavazuje i krajský úřad k tomu, aby implementoval pravidla péče o osoby, které se potkávají s domácím násilím. Memorandum bude znamenat i spoustu práce pro tým lidí sociálního odboru, který se této záležitosti bude věnovat. Doufám, že spolu se zástupci přítomných organizací se nám podaří vytvořit zajímavý projekt, který posune celý Středočeský kraj i úřad kupředu,“ podotýká Jan Louška, ředitel Krajského úřadu Středočeského kraje.

Jitka Poláková, ředitelka společnosti ProFem, která společně s organizacemi Acorus a ROSA tvoří koalici NeNa připomněla, že v případě implementace pravidel péče o osoby, které se potýkají s domácím násilím, jde o první takový krok. „Krajská síť sociálních služeb ve Středočeském kraji už existuje a je připravena na kroky, které to s sebou přináší. Naše organizace proFem v Berouně, Příbrami a v Benešově standardy specializovaných služeb, které dnes podepisujeme v rámci memoranda, v tuto chvíli již používají,“ informuje Jitka Poláková. „Za třicet let, kdy organizace ROSA funguje, se mnohé změnilo. Ty krůčky byly postupné a teď mám pocit, že konečně se stalo něco, co už tu mělo být dávno. Ve společnosti stále přetrvávají různé mýty a jsem ráda, že součástí memoranda jsou i standardy chování se k obětem domácího násilí,“ doplňuje a vyzdvihuje Zdena Prokopová, zástupkyně ředitelky organizace ROSA.

„Já jsem téměř dojatá, je to pro nás velice významná událost. Pro nás v neziskovém sektoru je to velký krok kupředu, protože my jsme přesvědčeni, že každý má právo na život bez násilí. To, že jsme se dnes tady sešli, je pro mě jasným symbolem toho, že si to nemyslíme jen my. Samotné neziskovky to bez podpory kompetentních institucí nedají a já za tuto podporu moc děkuji,“ hodnotí Jaroslava Chaloupková, ředitelka společnosti Acorus.

Kraj navíc vytvoří strategický dokument, který bude na systémové úrovni řešit celou problematiku, zohledňovat přitom bude udržitelnost, jasné financování ambulantních, pobytových, krizových i terénních služeb pro oběti a jejich děti a připraví plán postupné implementace Standardů. Vzhledem k územní specifičnosti chce kraj některé aspekty řešit a harmonizovat s hlavním městem Prahou, je totiž přirozeným centrem. Bude také na odborné úrovni diskutovat vytvoření nových, případně transformovat stávající obecné služby tak, aby kvalita a dostupnost služeb odpovídala potřebám občanů.

Štítky: kriminalita | bezpečnost | domácí násilý | ikea | koalice NeNa

Zdroj: https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/tiskove-informace/aktuality/-/blogs/kraj-hodla-resit-domaci-nasili-systemove-spolupracovat-bude-se-spolecnosti-ikea-a-koalici-nena?_33_redirect=https%3A%2F%2Fwww

OBLÍBENÉ ČLÁNKY

Téma týdne

Kamery v Plzni: Strašák pro zločince, ochrana pro obyvatele!

Kamery v Plzni: Strašák pro zločince, ochrana pro obyvatele!

3. dubna 2024 09:37

Během roku 2023 bylo v Plzeňském kraji evidováno 9 562 trestných činů a ani letos si pachatelé nedávají pohov. Některé z nich zachytily kamerové systémy. Právě záznamy na kamerách jsou často velkou pomocí při objasňování trestných činů. Měli by se zloději, vandalové a výtržníci začít více bát? A jak vnímat kamery z pohledu běžného občana? Moderní systémy v boji proti kriminalitě: Kamery jako strá ...

Přečíst článek >