Registrace | Zapomenuté heslo?Jablonecko: Policisté vyrazili na kontrolu chat na koních

Jablonecko: Policisté vyrazili na kontrolu chat na koních

31. října 2023 11:33 Redakce BC | Aktuálně - Domácí zprávy

Chatařům a chalupářům končí pomalu sezóna a jednou z posledních prací, než svůj objekt zazimují, by mělo být důkladné zabezpečení.


Končí letní sezóna a lidé začínají opouštět svá rekreační obydlí, která v této době postupně zazimovávají. Policisté v tuto dobu věnují proto zvýšenou pozornost rekreačním objektům a vydávají se na jejich kontroly.

Koncem uplynulého týdne začali policisté v Libereckém kraji s kontrolami v oblasti Jizerských hor, konkrétně v lokalitě Bedřichova. Do hůře dostupného terénu se vydali policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje společně s policisty z oddělení služební hipologie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a s libereckým psovodem a jeho čtyřnohým parťákem, kde kontrolovali neporušenost chat a vhodné zabezpečení majetku chatařů.

Výhoda policistů na koních je, že se dostanou dobře do míst, kam se běžně nedostanou policisté služebními dopravními prostředky a také výhoda jakéhosi nadhledu, kdy z koňského hřbetu dohlédnou do vyšších míst rekreačních objektů.

Po provedených kontrolách policisté ponechali majitelům chat a chalup za okny či dveřmi kontrolní lístek o kontrole jejich objektu.

Během proběhlého opatření zkontrolovali policisté více jak dvě desítky chat a jiných rekreačních objektů a k nim náležících kůlen a stodol. Provedenými kontrolami nezjistili žádný narušený objekt, ani pohyb závadových osob. Až na drobnosti, měli majitelé vše v naprostém pořádku.

Nejen během těchto preventivních akcí jsou kontroly rekreačních objektů prováděny, ale policisté se na ně zaměřují i v běžném výkonu služby.

Od začátku letošního roku do konce září řešili policisté v Libereckém kraji celkem 97 případů vloupání do rekreačních objektů, z toho nejvíce - 38 jich bylo na Českolipsku a nejméně - 15 na Liberecku. Zhruba jedna třetina se podařilo policistům objasnit. V loňském roce za stejné období evidujeme v Libereckém kraji celkem 84 případů.

Co dělat, je – li chata i přes tato opatření vykradena?

Pokud při návratu domů zjistíme, že máme i přesto vylomený zámek, vysazené dveře z pantů, pootevřené okno, či střepy z rozbitého okna apod. je nejlepším řešením ihned zavolat linku 158.
Nedoporučujeme vstupovat do takového objektu. Mohl by být uvnitř ještě pachatel. A dále bychom neměli manipulovat s předměty a uklízet dříve než přijede policie, znehodnotili bysme takto stopy.

Policisté budou i v následujícím období pokračovat v realizaci podobných akcí, neboť období, kdy lidé své chaty zazimovávají, nejvíce láká zloděje. Někteří vniknou do chaty jen proto, aby zde mohli nocovat či najít něco k jídlu, jiná skupina pachatelů jde cíleně pro věci, které by se daly nějak zpeněžit.

Proto apelujeme na majitele rekreačních objektů, aby v objektech nenechávali cenné věci. Zloděje nejvíce láká elektronika, starožitnosti, zahradní technika, nářadí či zahradní nábytek.
Důležité je také dobře rekreační objekt zabezpečit a nenechávat v jeho okolí žádné předměty např. žebříky, sekery, či jiné nářadí, které by mohly usnadnit nezvaným návštěvníkům vstup do objektu. Na druhou stranu je ale žádoucí budit dojem, že objekt je i přes zimu obýván.

Štítky: Policie ČR | chata | zabezpečení | Jablonecko

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/policiste-vyrazili-na-kontrolu-chat-na-konich.aspx

Mohlo by vás zajímat

OBLÍBENÉ ČLÁNKY

Téma týdne

Kamery pomáhají odhalovat trestné činy v teplickém regionu

Kamery pomáhají odhalovat trestné činy v teplickém regionu

9. října 2023 09:04

Věděli jste, že díky kamerovým záznamům bylo v posledních několika týdnech na Teplicku odhaleno a vyřešeno hned několik závažných trestných činů? Kamery, kterými jsou vybaveni strážníci, městské kamerové systémy i záznamy z bezpečnostních kamer jsou významnou součástí při potírání trestné činnosti. Možná si říkáte, že být pod drobnohledem kamer není příjemné, ale z hlediska bezpečnosti jde o jede ...

Přečíst článek >